Hakkımızda

Öncelikle Devrek bastonları hakkında geniş bilgi vermek istiyorum. Devrek bastonları tarihçesi , Devrek bastonları nın özellikleri ve yapılışı daha sonra da Devrek bastonlarının imalatını ve satışını yıllardır gerçekleştiren Göktepe Baston hakkında bilgiler vermeye çalışacağım .

Devrek bastonu hakkında en eski bilgi Devrek bastonu nereden çıkmış nereden günümüze kadar gelmiş onlardan bahsetmek istiyorum.

Devrek bastonu Osmanlı imparatorluğu’na dayanmaktadır Devrek bastonunun tarihçesi Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır seferinde İngilizlerin Mısır’ı işgalinde yöremizin bir ferdi olan Ali Ziya efendi ye dayanmaktadır . İngilizler , Ali Rıza Efendi’yi esir alarak burada baston yapımını öğretmişlerdir. Ali Ziya Efendi nin esareti sona erdiğinde Ali Ziya Efendi memleketine, Devrek kazasına geri dönmüş ve bu öğrendiği el işçiliğini memleketinde de yaptırmayı sürdürmüştür. Böylece bu bölgede bastonculuk yapımı için ilk adım atılmıştır.

ve Devrek bastonları yapımına başlanmıştır yani Devrek ilçesi baston üretimine Ali Ziya Efendi ile birlikte başlamıştır. Devrek bastonları en önemli özelliği ve yöremizde de hammaddesinin sık olduğu için Kızılcık ağacından yapılmasıdır. Devrek ilçesi Batı Karadeniz yöresindedir. bu yörede ormanlıklar yoğun olduğu için ve kızılcık ağacı da bu bölgede yoğun yetiştiği baston yapımına uygun yerdir. Devrek bastonları Kızılcık ağacından yapılmaktadır ve bu Devrek bastonun en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Kızılcık dalları , sağlamlık ve ince bir dal olduğu için baston yapımına elverişli bir ağaçtır.

Devrek bastonlarının teknik özellikleri , üç bölgeden oluşmaktadır. Gövde kısmı ; bahsettiğim gibi kızılcık dalından yapılmaktadır. Tutma kısmı yani sap kısmı ; Ceviz ağacından yapılmaktadır. Pabuç kısmı yani yere değen kısmı da ; Manda boynuzundan yapılmaktadır. Pabuç kısmında manda boynuzunun kullanılmasının amacı ,hem bastonun aşınmasını hem de sokaktaki mikrobu bastonun üzerinde taşımaması için kullanılır.

 

Devrek bastonları genellikle ince ve zariftir . Bunun en önemli özelliği ,kızılcık dalının ince bir dal olmasıdır. Kızılcık ağacının özelliğinden biraz bahsetmek gerekirse kızılcık ağacı ince ve lifli bir yapıya sahiptir. Bu lifli yapı sayesinde kızılcık dalları eğilir ve hafiftir. Kızılcık dalları hem hafifliği ile hem de sağlamlığı ile bilinir. Kızılcık ağacı kolay kolay kırılmaya elverişli değildir. Kızılcık ağacının bu özelliğinden dolayı , Devrek bastonlarına zariflik, incelik ve sağlamlık özelliği katmaktadır. sağlamlığıyla ve ön plandadır . Devrek bastonları , ustasından daha fazla uzun ömürlüdür sloganı ile de ünlenmiştir.

Devrek bastonları hem kullanım için hem hediye etmek için hem de antik özelliği ve el sanatı özelliği taşıdığından oldukça tercih edilmektedir.

Devrek bastonlarının yapılışından bahsetmek gerekir ise,

Öncelikle bölgede yoğun ormanlardan Kızılcık dalları toplanır. Ormanlardan toplama işlemi her yılın kasım aylarında gerçekleştirilir . Toplanan bu kızılcık dalları en az bir yıl depolama alanlarında saklanır ve kurutulmaya bırakılır. Bunun sebebi ise kızılcık ağacı dallarından yaşken baston yapılmaz sebebi ise baston kullanılırken eğilmesin diye, halk tabirinde bel vermesin diyedir. Bu nedenle kurutulmuş Kızılcık ağacı dallarından Devrek bastonu yapılır. Daha sonra bu kurutulan Kızılcık ağaçları dallarına fırınlama işlemi yapılır. Belirli sıcaklık derecesinde dallar kızartılır ve gevrek hale gelir. Fırınlama işlemi bittikten sonra bu dallar el yardımı ile doğrultma tahtasında düzleme işlemi yapılır, yani eğri dallar düz hale getirilir. Doğrultulan dallar belirli boylarda kesilerek eşit hale getirilir. Standart Devrek bastonun boyları 85 cm ile 95 cm arasında değişmektedir.

Bu boylardaki bastonları 160cm ve 185 cm boyunda olan kişiler rahatlıkla kullanabilmektedir.

Tabii ki müşterilerimizin özel isteklerine göre özel boyda baston üretimi yapılabiliyor. Bu baston tamamıyla müşterilerimize özel oluyor.

Standart boylara getirilen dallar, artık baston yapmaya hazır hale gelmiştir demektir. Öncelikle dalların kabukları kesiciler yardım ile soyuluyor. Eğri olan dallar , eğeler yardımı ile yuvarlanarak şekilleri düzeltiliyor. Artık gövde kısmına motif açma işlemi yapılabilir hale gelmiştir.

Değişik özelliklerde ki eğeler yardımı ile gövde kısmına motifler açılmaktadır. Aşağıda Devrek baston çeşitlerinden de bahsedeceğim. Bu motiflere ,ustalarımızın tamamen hayal gücüne dayanarak , esinlendiği olaylardan yola çıkarak şekil verilmesidir. Bu işçilik oldukça hassas ve titizlikle yapılmalıdır. Motifler gövde kısmına açıldıktan sonra tutma kısmı yani sap kısmı ve pabuç kısmı gövdeye takılır. Artık baston şekil almaya başlamıştır. Bundan sonraki işler ince işçiliktir. Zımpara yardımı ile baston üzerindeki pürüzlü kısımlar zımparalanır böylelikle daha hassas yüzey pürüzlülüğü elde edilmiş olur. Açılan motiflere yakma yardımı ile şekiller verilmeye başlanır. Tamamen el işçiliği olan bu işlemi yaparken oldukça dikkatli ve sabırlı olmak gerekir. Baston yapımında son aşamaya gelindiğinde artık vernik işlemi yani boyama işlemleri gerçekleştirilir.

Bastonlar uzun ömürlü olmasını sağlamak için Kezzap lama işlemi gerçekleştirilir. Ağacın kurtlanmaması ve çürümemesi için kezzap ile boyama işlemi gerçekleştirilir. Boyama işlemi gerçekleştirilen bastonlar artık kuruma alanına bırakılır. Yeterli sürede boya kurutulduktan sonra artık kullanıma hazır hale gelmiştir.

Devrek bastonlarının paketlenmesi;

Standart baston kılıfı kullanılarak müşterilerimize bu şekilde paketleme yapılmaktadır.

Müşterilerimizin talebine göre özel baston kutusu yaptırılarak ta müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Bastonlar müşterilerimize ulaşıncaya kadar bütün sorumluluk Göktepe Baston dadır.

Göktepe Baston olarak;

Yukarıda hem tarihinden bahsettiğim hem de özelliklerinden bahsettiğim bu sanat eserinin, Devrek bastonlarının yapımını ve satışını uzun yıllar gerçekleştirmekteyiz. Geçmişten gelen bu eserlerin günümüzde de aynı şekilde sürdürmekteyiz.

Bu mesleğe yıllarını vermiş ustalarımız , Bütün ürünlerimizi el yapımı ile yaparak Devrek bastonun özelliğini sürdürülmektedir. Ürünlerimizin yapımında makine işçiliği yoktur. Tamamıyla el işçiliği vardır. Bastonlarımıza garanti verilerek, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutuyoruz.

Göktepe baston , ürünlerini Türkiye’nin bütün bölgelerine, Avrupa ya ,Amerika ya ve Arap birleşik emirliklerine göndermektedir.

Belediyelerle ortaklaşa çalışmalar sürdürmektedir. ve El sanatları sergilerine katılmaktadır.

Üretim bilgileri ve sipariş bilgileri

Ürünler el işçiliği olduğu için , seri üretim şartlarında üretim yapılmamaktadır. Kişiye özel bastonlar ve standart bastonların üretimi yapılmaktadır.

Bastonlar , standart baston kılıfı kullanılarak baston lastiği ile birlikte paketlenmektedir.

Müşterilerimizin özel baston siparişlerine göre özel hediye paketi hazırlanmaktadır.

Müşterilerimizin siparişlerini güvenli şekilde adreslerine ulaştırarak yüzde yüz müşteri memnuniyeti

Ödeme : EFT/Havale sistemi ile yapılmaktadır.

500 TL üzeri siparişler de Kargo ücretsizdir.

Ürünler %100 garantili ve El yapımı dır.

Standart bastonlar ve özel seriler sipariş edildikten max. 2 gün sonra elinize ulaşmaktadır.

Kişiye özel yapım bastonlar , 15 – 30 gün arası yapımı sürmektedir.